Archiwum dnia: 2016-05-27

Wycieczka edukacyjna do Auksztockiego Parku Narodowego

DSCF2185 (Copy)

Za jedną z najskuteczniejszych metod dydaktyczno-wychowawczych w procesie edukacji dzieci na etapie wczesnoszkolnym należy uznać wycieczki szkolne, dzięki którym uczniowie mają możliwość bezpośredniego poznania środowiska, regionu, właściwości geograficznych, etnicznych, historycznych, kulturowych swego regionu, kraju ojczystego lub innych krajów.
17 maja uczniowie 0c, 2c, 3c i 4c klas Gimnazjum im.św. Rafała Kalinowskiego udali się na wycieczkę do Auksztockiego Parku Narodowego. Wiosną park ma szczególny urok: wiosenna trawa, kwiaty, na drzewach pierwsze liscie, śpiew ptaków.
Podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia młynu wodnego w Ginucziai w rejonie ignalińskim, który został zbudowany w XVI w. i zachował autentyczne urządzenia. Jest także muzeum ze starymi narzędziami do wypiekania chleba.
Podczas podróży autokarem uczniowie mogli podziwiać przepiękne krajobrazy przyrody. Na terenie parku jest 126 większych i mniejszych jezior.
Niezwykłą atrakcją w Auksztockim Parku Narodowym jest Muzeum Pszczelarstwa w Strypejkach. Zostało ono założone przez pszczelarza Broniusa Kazlasa .i jego żony w 1984 roku. Dzieci obejrzały drewniane rzeźby-ule. Eksponaty umieszczone są zarówno pod dachem, jak i otwartym niebem.
Zwiedziliśmy także ważny ośrodek – Pałusze, na terenie którego znajduje się najstarszy drewniany kościółek z 1757 r.
Po pobycie na łonie przyrody mieliśmy w planie zajęcie edukacyjne w piekarni, gdzie jest wypiekany słynny sękacz litewski. Tu na nas czekał rozgrzany piec, przygotowane ciasto i pani, która opowiedziała i pokazała, jak powstaje słynny sękacz. Każdy mógł podejść do pieca i przyczynić się do powstania tego wypieku.
Na drodze powrotnej podziwialiśmy piękne krajobrazy 6 jezior ze wzgórza Ladakalnis, położonego 175 m. nad poziomem morza.
Pomimo zmęczenia wszystkim dopisywał dobry nastrój. Uczniowie dzień
spędzili treściwie, wiele poznali oraz doświadczyli.
Krystyna Zajanczkowska,
starszy nauczyciel klas początkowych