Archiwum dnia: 2016-05-18

Historia gimnazjum na kartkach książek uczniowskich

Rok bieżący dla Gimnazjum im. św. R.Kalinowskiego w Niemieżu jest szczególny. Szkoła obchodzi jubileusz 70-lecia.

Do imprez świątecznych postanowiła dołączyć się biblioteka szkolna, ponieważ rok 2016 przez Sejm Republiki Litewskiej został ogłoszony Rokiem Bibliotek. Postanowiono więc historię naszej szkoły uwiecznić na kartkach książki.

Jeszcze zimą ogłoszono projekt ,,Księga mojej klasy”, do którego realizacji przystąpiły wszystkie klasy naszego gimnazjum. Uczniowie wraz z nauczycielami tworzyli oryginalne, kolorowe książki, na kartkach których opisali najciekawsze wydarzenia, ujawnili najbardziej wzruszające chwile z życia klasy oraz przygody, których nie da się zapomnieć. Bardzo przydatny okazał się zszywacz do książek , który biblioteka otrzymała w ramach projektu modernizacji bibliotek szkolnych. Wszystkie książki wyglądały tak, niby przed chwilą zostały przywiezione z pracowni introligatorskiej. Idea ,,Księgi mojej klasy” tak się spodobała niektórym nauczycielom, że postanowili nadal uzupełniać zasoby tego projektu. A więc cele projektu – rozwijanie potencjału twórczego uczniów, zgłębianie wiedzy o szkole, kształcenie poczucia dumy za swoją szkołę, przynależność do wspólnoty szkolnej – zostały osiągnięte.

JON_1788Z okazji jubileuszu szkoły biblioteka zainicjowała jeszcze jeden projekt – ,,Historia szkoły”. Przez kilka miesięcy zbierano zdjęcia absolwentów wszystkich 45 promocji szkoły. Pomagali w tym najstarsi mieszkańcy Niemieża oraz byli uczniowie. Pracy było sporo: zebrane zdjęcia skanowano, drukowano i wklejano do albumów. To naprawdę wzruszające jest wertować taki album, z kartek którego spoglądają nauczyciele i ich uczniowie z lat 70,80,90…ubiegłego wieku. Niektórych już, niestety, nie ma wśród nas i to zmusza do zamyślenia się nad przemijalnością. Uczniowie chętnie wertują kartki albumu także po to, by rozpoznać swoich najbliższych: rodziców, starszych braci i siostry, a nawet dziadków. Wszystkie zdjęcia z ,,Historii szkoły” zamieszczone są również na stronie iternetowej gimnazjum, dlatego obejrzeć je może każdy.

Zaprezentowane 28 kwietnia 2016r. podczas imprezy jubileuszowej szkoły wystawy ,,Księga mojej klasy” oraz – ,,Historia szkoły” można obejrzeć w bibliotece gimnazjum w Niemieżu. Cieszę się, że nie brakuje chętnych odwiedzenia tej wystawy i zapraszam tych, którzy tego z różnych przyczyn nie zdążyli jeszcze zrobić.

Uważam, że biblioteka wzbogaciła się o kilka pozycji, które mają trwałą wartość emocjonalną dla naszej placówki oświatowej.

Kierowniczka biblioteki Gimnazjum im. św. R.Kalinowskiego w Niemieżu Swietłana Gleb