Archiwum miesiąca: czerwiec 2016

Uczniowie z Niemenczyna i Niemieża na XI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „Nadzieja Ziemi“ w Węgorzewie

8 (Copy)Uczniowie z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie i Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na zaproszenie dyrektoraLiceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie Waldemara Czapskiego uczestniczyli na XI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „Nadzieja Ziemi“, który odbył się 10 czerwca w Węgorzewie.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska (11 czerwca) w Liceum ogólnokształcącym w Węgorzewie odbył się XI Międzynarodowy Turniej Ekologiczny „Nadzieja Ziemi“ pod hasłem „Wypalanie traw = groźny spadek bioróżnorodności“. Do udziału w zmaganiach przystąpili uczniowie z gimnazjów powiatu węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, giżyckiego oraz młodzież z Rosji i Litwy. Wileńszczyznę reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły z Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu (starszy nauczyciel biologii Anna Pawiłowicz-Janczys) i Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie (nauczyciel metodyk Regina Komar).

Celem Turnieju było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związkówizależności w świecie przyrody, poznanie biologii i znaczenia organizmów żyjących na łąkach, pobudzanie twórczego myślenia uczniów oraz kształtowanie konstruktywnego myślenia o środowisku i uwrażliwienie na jego problemy.

Podczas Turnieju uczniowie rozwiązywali test na temat skutków wypalania traw dla ekosystemówłąkowych i ogólnej wiedzy o tamtych ekosystemach, brali udział w zajęciach terenowych oraz przedstawili przygotowane wcześniej 5 minutowe filmy przedstawiające temat spotkania.

Film przedstawiający dane statystyczne na temat wypalania traw na Wileńszczyźnie oraz tego skutki na tle okazałych terenów Niemieża zaprezentowali uczniowie z Niemieża: Alina Bałtrukowicz, Liwia Romanowska i Beata Łokutijewska, natomiast uczniowie z Niemenczyna: Karolina Juchniewicz, Arnold Ławrynowicz i Ernestas Gulbickis przedstawili film, który ukazał piękno przyrody okolic Niemenczyna, podkreślając konieczność zadbania o bioróżnorodność.

Po podsumowaniu wyników za zajęcie terenowe zespół z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie zajął 3 miejsce, natomiast zespół z Niemieża otrzymał dyplomy za udział w Turnieju Ekologicznym. Ogółem w konkursie uczestniczyło 9 drużyn. Po otrzymaniudyplomów i wartościowych nagród z rąk przedstawicieli władz powiatu węgorzewskiego zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Pobyt był bardzo udany. Byliśmy serdecznie przyjęci przez administrację liceum. Młodzież do domów wróciła wypoczęta i pełna miłych wrażeń.

Warto też podkreślić, że między Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu (dyrektor Zbigniew Maciejewski)  a Liceum Ogólkształcącym im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie (dyrektor Waldemar Czapski) na początku czerwca b.r. została zawarta i podpisana umowa o współpracę, która z podpisem dyrektora Liceum Waldemara Czapskiego została oficjalnie przekazana dn. 10 czerwca podczas Turnieju Ekologicznego.

Anna Pawiłowicz-Janczys

pedagog metodyk do spraw dzieci troski specjalnej,

starszy nauczyciel biologii

Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu

Teatr „Wędrówka” w gościnie w Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie

DSC_0091 (Copy)Na zaproszenie dyrektor Centrum p. Jadwigi Ingielewicz 19 maja udaliśmy się na urodzinową uroczystość Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie.

W prezencie wręczyliśmy spektakl „Niedaleko Nowogródka” (reżyser Bożena Bieleninik), który zachwycił swą grą aktorską zebraną publiczność na sali, czego dowodem były ogromne oklaski.

Po spektaklu wszyscy zebrani byli zaproszeni na urodziny poczęstunek, a po nim na dyskotekę. Honorowym gościem był muzyczny zespół „Black Biceps”, który porwał wszystkich do tańca i wspaniałej zabawy. Skoczna muzyka, dowcipne teksty piosenek – wszystko to bardzo się spodobało gospodarzom święta oraz licznym gościom.

Dziękujemy pani dyrektor Jadwidze Ingielewicz i wszystkim pracownikom za wspaniale zorganizowane święto oraz mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Anna Pawiłowicz-Janczys

Pedagog metodyk do spraw dzieci troski specjalnej