Uczniowie z Niemenczyna i Niemieża na XI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „Nadzieja Ziemi“ w Węgorzewie

8 (Copy)Uczniowie z Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie i Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na zaproszenie dyrektoraLiceum Ogólnokształcącego im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie Waldemara Czapskiego uczestniczyli na XI Międzynarodowym Turnieju Ekologicznym „Nadzieja Ziemi“, który odbył się 10 czerwca w Węgorzewie.

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska (11 czerwca) w Liceum ogólnokształcącym w Węgorzewie odbył się XI Międzynarodowy Turniej Ekologiczny „Nadzieja Ziemi“ pod hasłem „Wypalanie traw = groźny spadek bioróżnorodności“. Do udziału w zmaganiach przystąpili uczniowie z gimnazjów powiatu węgorzewskiego, kętrzyńskiego, gołdapskiego, giżyckiego oraz młodzież z Rosji i Litwy. Wileńszczyznę reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły z Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu (starszy nauczyciel biologii Anna Pawiłowicz-Janczys) i Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie (nauczyciel metodyk Regina Komar).

Celem Turnieju było uświadamianie konieczności ustawicznej troski o bioróżnorodność, rozwijanie dociekliwości poznawczej, ukierunkowanej na poszukiwanie związkówizależności w świecie przyrody, poznanie biologii i znaczenia organizmów żyjących na łąkach, pobudzanie twórczego myślenia uczniów oraz kształtowanie konstruktywnego myślenia o środowisku i uwrażliwienie na jego problemy.

Podczas Turnieju uczniowie rozwiązywali test na temat skutków wypalania traw dla ekosystemówłąkowych i ogólnej wiedzy o tamtych ekosystemach, brali udział w zajęciach terenowych oraz przedstawili przygotowane wcześniej 5 minutowe filmy przedstawiające temat spotkania.

Film przedstawiający dane statystyczne na temat wypalania traw na Wileńszczyźnie oraz tego skutki na tle okazałych terenów Niemieża zaprezentowali uczniowie z Niemieża: Alina Bałtrukowicz, Liwia Romanowska i Beata Łokutijewska, natomiast uczniowie z Niemenczyna: Karolina Juchniewicz, Arnold Ławrynowicz i Ernestas Gulbickis przedstawili film, który ukazał piękno przyrody okolic Niemenczyna, podkreślając konieczność zadbania o bioróżnorodność.

Po podsumowaniu wyników za zajęcie terenowe zespół z Gimnazjum im. K. Parczewskiego w Niemenczynie zajął 3 miejsce, natomiast zespół z Niemieża otrzymał dyplomy za udział w Turnieju Ekologicznym. Ogółem w konkursie uczestniczyło 9 drużyn. Po otrzymaniudyplomów i wartościowych nagród z rąk przedstawicieli władz powiatu węgorzewskiego zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Pobyt był bardzo udany. Byliśmy serdecznie przyjęci przez administrację liceum. Młodzież do domów wróciła wypoczęta i pełna miłych wrażeń.

Warto też podkreślić, że między Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu (dyrektor Zbigniew Maciejewski)  a Liceum Ogólkształcącym im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie (dyrektor Waldemar Czapski) na początku czerwca b.r. została zawarta i podpisana umowa o współpracę, która z podpisem dyrektora Liceum Waldemara Czapskiego została oficjalnie przekazana dn. 10 czerwca podczas Turnieju Ekologicznego.

Anna Pawiłowicz-Janczys

pedagog metodyk do spraw dzieci troski specjalnej,

starszy nauczyciel biologii

Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu