Uczniowie Gimnazjum im. śwKalinowskiego w Niemieżu nawołują do bezpiecznego zachowania się na drodze

14801004_736548786498436_1402354497_n

W okresie, kiedy dnie stają się krótsze, warto zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo najbliższych podczas ciemnej pory doby. Jesieni i zimie towarzyszą deszcze, śnieżyce, częste są mgły. W takich okolicznościach piesi stają się mniej widoczni dla kierowców. Jeżeli do tego piesi ubrani są w ciemne ubrania i nie mają przypiętego odblasku, może to się stać przyczyną niebezpiecznego wypadku na drodze.

Żeby zapobiec takim wypadkom, w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu już po raz czwarty realizowany jest projekt prewencyjny „Bądź widoczny na drodze”, którego celem jest zachęcić społeczność szkoły do noszenia odblasków, które pomagają uniknąć niebezpieczeństwa o zmierzchu oraz zwrócić uwagę na bezpieczne zachowanie się na drodze.

W październiku uczniowie 5-8 klas i klas gimnazjalnych na lekcjach technologii pod kierownictwem nauczyciela Vytautasa Arlauskasa wycinali i kleili odblaski. W listopadzie i grudniu natomiast przeprowadzone zostały lekcje bezpiecznego zachowania się na drodze dla najmłodszych, a mianowicie dla klas początkowych gimnazjum a także uczniów i dzieci filii gimnazjum w Grygajciach oraz Wielucianach. Lekcje także odbyły się i w niemieskim żłobku-przedszkolu. Przyczyniły się o tego uczennice IA klasy gimnazjalnej Justė Luščinskytė, Danielė Laškaitė, Viktorija Petraitytė, Kotryna Rudych, Karina Kodytė, Laura Żukovskaja oraz uczennice IIA klasy gimnazjalnej Erika Jakovlevaitė i Jurgita Juchiewicz.

Podczas lekcji młodsi uczniowie dowiedzieli się, jak i po co nosi się odblaski, jakie zachowanie się na drodze jest bezpieczne. Lekcje urozmaicono filmikami animowanymi, dyskusjami, wiktorynami, zajęciami praktycznymi. Dzieci projektowały nowe odblaski.

Realizacja projektu okazała się bardzo emocjonalnym przedsięwzięciem. Dzieci z wielkim przejęciem powitały ulubionego pieska Amsisa, który zilustrował prawidła ruchu drogowego. Starsze  odpowiadały na pytania i serdecznie się cieszyły z otrzymanych za prawidłowe odpowiedzi nowoczesnych odblasków, były dumne z własnych projektów odblasków. Starsi uczniowie mieli szanse zanurzyć się w beztroskie dzieciństwo, śpiewając i tańcząc z maluchami.

Mamy nadzieję, że hasło projektu „Bądź widoczny – przypnij odblask, gdyż i jedno uratowane życie – to tak wiele!” nie będzie zapomniane. A w następnym roku pełni nowych pomysłów  znowu spotkamy się na lekcjach bezpiecznego ruchu na drodze.

Asta Diržiuvienė, Nauczycielka metodyk języka litewskiego