Nietradycyjna lekcja na lotnisku

Dnia 21 marca 2018 roku klasa 4c wzięła udział w niezwykłej lekcji, która odbyła się w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Wilnie. Mieliśmy niepowtarzalną okazję, by zwiedzić wileńskie lotnisko i zapoznać się z jego funkcjonowaniem, dotknąć i zobaczyć z bliska sprzęt lotniskowy, zajrzeć tam, gdzie pasażer nie ma dostępu. Zgodnie z wybranym planem zwiedzania uczestnicy wycieczki przeszli przez kontrolę bezpieczeństwa. Po otrzymaniu specjalnych kart, kamizelek oraz czapek dla gości udaliśmy się do garażu, gdzie stały prawdziwe kolosy. Tatuś ucznia Damiana opowiedział nam o swojej pracy, o samolotach oraz odpowiedział na pytania dotyczące specyfiki lotnictwa.

Dowiedzieliśmy się, jakie mają wymiary, wagę oraz jaką ilość pasażerów mogą zabrać na pokład samoloty pasażerskie. Opowiedziano nam, jak samolot powraca, hamuje, unosi się w powietrze. Byliśmy na pokładzie samolotu. Dużą ciekawość wzbudziła kabina pilotów. Uczniowie zdobyli informacje na temat pracy pilota statków powietrznych i zauważyli, że jest ona bardzo odpowiedzialna. Pilot jest najważniejszym członkiem układu sterowniczego odpowiadającym za bezpieczeństwo lotu. Widzieliśmy, jak ogromne ,,żelazne ptaki” unoszą się w powietrze. Informowano nas, że ze względu na złą pogodę, pojawiającą się w czasie lotu, samolot może zmienić kierunek.

Ciekawe zajęcia z różnych przedmiotów pozwoliły połączyć wiedzę teoretyczną z praktyką, nabyć kolejne doświadczenie, a przede wszystkim zachęciły uczniów do kształcenia się i podróżowania.

Tę ciekawą, nietradycyjną lekcję, w której uczestniczyli czwartoklasiści, zawdzięczamy rodzicom.

Krystyna Zajanczkowska, starszy nauczyciel klas początkowych