Dziecko w świecie poezji

Poezja w świecie dziecka odgrywa ogromną rolę. Dzieci  od najmłodszych lat próbują recytować wiersze. Ich wyobraźnia jest szczególnie chłonna i wrażliwa. W zaczarowany świat poezji powinniśmy uczniów wprowadzać jak najwcześniej. Należy przy każdej okazji uczyć słuchać języka poetyckiego, nie zapomnieć o potrzebie ogromnej troski o poprawny język dziecka. Poprzez przygotowanie do konkursu oraz sam konkurs i występ uczniowie kształtują wrażliwość na piękno języka ojczystego, rozwijają wyobraźnię i komunikatywność, ćwiczą pamięć i koncentrację, oswajają się z tremą.

20 lutego w Gimnazjum im św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu odbył się stefowy konkurs recytatorski ,,Święto poezji”, którego motto brzmiało: ,,Bo poezja to nie jest to,  co się kurzy na bibliotecznych półkach,  tylko to, co masz w środku i co widzisz wokół siebie. Twój własny niepowtarzalny odrębny świat”.

Na początku klasa 4c przywitała zebranych gości. Odbyła się część artystyczna, w której uczestniczyły też dzieci z klasy 2 c.

W konkursie brali udział uczniowie klas początkowych z polskim i rosyjskim językiem nauczania strefy niemieskiej. Uczniowie z dużym zaangażowaniem recytowali wiersze z literatury Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Gellner, Zygmunta Marka Miszczaka, Hanny Niewiadomskiej i in. Każda z interpretacji  zasługiwała na wyrazy uznania.

Komisja w składzie: Bożena Bieleninik, Beata Polakowska, Barbara Klincewicz, Anna Bakuło, Galina Pauksztiene, Wiktoria Pomecko ogłosiła  wyniki. W grupie wiekowej klas 1-2 lauretkami zostały:

Złata Szyszkina – uczennica 1c klasy Gimnazjum im św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu  (nauczycielka Janina Bacewicz);

Valerija Kulaczenkowauczennica 1r klasy Filii Nauczania Początkowego w Grygajciach (nauczycielka Galina Pauksztiene ).

W grupie wiekowej klas 3-4 lauretami zostali:

Denis Szewaszkiewicz -uczeń 4c klasy Gimnazjum w Rukojniach (nauczycielka Danuta Bojarowicz);

Miriam Stepanenko- uczennica 3r  klasy Filii Nauczania Początkowego w Grygajciach (nauczycielka Galina Pauksztiene).

Zwycięzcy będą reprezentowali strefę niemieską na etapie rejonowym.

Na zakończenie konkursu  Dyrektor Gimnazjum im św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu  Zbigniew Maciejewski, który jest także znanym poetą wileńskim, wręczył dyplomy za zajęcie I, II i III miejsc w poszczególnych klasach. Na zakończenie konkursu uczestnicy zrobili wspólne zdjęcie.

Krystyna Zajanczkowska, starszy nauczyciel nauczania początkowego

Danuta Podlipska, starszy nauczyciel nauczania początkowego