Archiwum miesiąca: listopad 2016

Lekcja w bibliotece szkolnej

1

11 listopada 2016 r. uczniowie 5c klasy mieli lekcję języka polskiego w bibliotece szkolnej. Lekcja miała na celu zapoznanie uczniów z zasobem nowych książek dla dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do ich czytania.

Kierowniczka biblioteki, pani Swietłana Gleb, opowiedziała o roli i znaczeniu książki  w życiu dorastającej osoby, swoje opowiadanie uzupełniła ilustracjami.

Uczniowie w swoją kolej zrelacjonowali swoje doświadczenia czytelnicze. W końcu lekcji nowiutkie książki znalazły się w rękach dzieci.

Życzę przyjemnej lektury.

Beata Polakowska, nauczycielka języka polskiego

Uczniowie naszego gimnazjum, zespół projektu „Żyję w wolności!” dn. 14 listopada wraz z nauczycielką Anną Pawiłowicz-Janczys brał udział w konkursie „Euroscola”, podczas którego udało się wygrać nagrodę: podróż do Brukseli. Życzymy miłych wrażeń.​
Autor zdjęć: Anna Pawiłowicz-Janczys
sam_1221-copy

Młodzież z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego nagrodzona w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich

dsc09618_Wczoraj odbyła się Gala wręczenia nagród i nominacji dla młodzieży, która uczestniczyła w projekcie „Gyvenu laisvai!” („Jestem wolny!”). Młodzież z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu, której koordynatorami są wicedyrektor Jadwiga Pumpaławiczienie i pedagog specjalny Anna Pawiłowicz-Janczys, otrzymała nominację „Wkład w poszukiwanie swojej tożsamości“ za film „Inny i tym wyjątkowy”. Pogratulować młodzieży z Niemieża na Galę Finałową do Pałacu Wielkich Książąt Litewskich przybyli: wicemer rejonu wileńskiego Robert Komorowski, zastępca kierownika Wydziału Oświaty Zofia Ryżowa, przewodniczący Wspólnoty Tatarskiej w Niemieżu Tair Kuzniecow, nauczyciele i przyjaciele.

Pierwsza część imprezy rozpoczęła się w litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mažvydasa, gdzie pięć zespołów, po jednym z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rejonie wileńskim, Gimnazjum „Atgimimo” w Wisagini, Gimnazjum im. J. Śniadeckiego w Solecznikach, z Gimnazjum w Rudziszkach w rejonie trockim, Gimnazjum „Žeimena” w Podbrodziu w rejonie święciańskim, zaprezentowało powstałe utwory: 3 filmy, spektakl, szlaki turystyczne. Zaprezentowane prace były oceniane przez komisję ekspertów. W jej skład weszli: prezydent Litewskiego Stowarzyszenia Artystów Kornelijus Platelis (przewodniczący), historyk prof. Alfredas Bumblauskas, reżyser i producent Arūnas Matelis, krytyk filmowy i teatralny Andrius Jevsejevas.

W ramach realizacji projektu w pięciu samorządach Litwy Wschodniej: w rejonie wileńskim, trockim, solecznickim, wisagińskim i święciańskim powstały warsztaty twórcze, podczas których były realizowane pomysły w celu naświetlenia lub łamania stereotypów o tożsamości, przynależności do narodu, postawie obywatelskiej. Młodzież podczas realizacji celów projektu miała również wiele spotkań z twórcami i specjalistami z różnych dziedzin (historia, nauki polityczne, dziennikarstwo). Dyskutowano na tematy tożsamości narodowej, tolerancji, wielonarodowości oraz wielokulturowości społeczeństwa. Młodzież miała okazję się spotkać, dyskutować i realizować swoje pomysły z V. Bruverisem, dziennikarzem, Przewodniczącym Towarzystwa Alumni Wydziału Historycznego UW, Prezesem Związku Dziennikarzy Litwy D. Radzevičiusem, dziennikarzem R. Valatką, V. Savukynasem, A. Perednisem i E. Jakilaitisem, J. J. Komarem, historykami R. Petrauskasem, A. Bumblauskasem, A. Bubnysem, A. Kulakauskasem, N. Černiauskasem, M. Nefasem, profesorem UW, kierownikiem Instytutu Badań Rynku Pracy B. Grużewskim, politologiem A. Jakubauskasem, artystami z różnych dziedzin, twórcami: S. Parulskis, M. Ivaškevičius, J. Ohmanas, G. Liaudanskas-Svaras, V. V. Landsbergis, Aistė Smilgevičiūtė, T. Kavtaradzė i inni.

II i ostatnim etapem imprezy była ceremonia wręczenia nagród, która odbyła się w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich. Przybyło wielu dostojnych gości z wyższych instytucji państwowych, organizatorów, pomysłodawców i sponsorów projektu. Przybyła też doradca pani Prezydent RL Dali Grybauskaitė, która w imieniu prezydent przekazała życzenia i gratulacje uczestnikom i organizatorom projektu „Jestem wolny”. Gala Finałowa wręczenia nagród była filmowana przez ekipę telewizyjną LRT i wkrótce opracowany program ukaże się w telewizji.

Projekt zainicjowali i zrealizowali: Instytucja Publiczna „Centrum Programów na rzecz obywatelskości, demokracji i prawa“, Litewskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki, Związek Dziennikarzy Litwy, Towarzystwo Alumni Wydziału Historycznego UW, Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Nauk Politycznych UW. Współpracowano również z Polskim Klubem Dyskusyjnym.

Anna Pawiłowicz-Janczys

Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu