Akcja Honorowego Krwiodawstwa w Gimnazjum w Niemieżu

dsc_0409-copy

Akcja honorowego krwiodawstwa, sukces oraz ogromna satysfakcja ze spełnienia dobrego uczynku. W dniu 13 marca w Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego odbyła się Akcja krwiodawstwa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Główną inicjatorką akcji była uczennica IV gimnazjalnej klasy Karina Olejnikowa, która zwróciła się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa z pomysłem zorganizowania zbiórki krwi w naszym gimnazjum. Pracowniczka RCK Ilona Vyšniauskienėbyła zachwycona oddolną inicjatywą oraz sprawną organizacją akcji. Przed oddaniem krwi uczniowie starszych klas wysłuchali prelekcji o honorowym krwiodawstwie.

Podobną akcję krwiodawstwa mieliśmy zorganizowaną przed pięciu laty. Wtedy i obecnie nasi uczniowie, rodzice, pracownicy oraz nauczyciele nie zawiedli. W obecną akcję zaangażowało się dwadzieścia siedem osób, z których 20 oddało po 450 mililitrów krwi. Ogółem zebrano ponad 9 litrów krwi. „Jest to szczególnie ważna akcja, ponieważ na krew czekają tysiące ludzi chorych. Oddając „cząstkę siebie” nie tylko ratujemy życie innych, ale także dajemy przykład otoczeniu. I wreszcie chyba sprawa najważniejsza – poświęcając odrobinę swojego czasu, zyskujemy wielką osobistą satysfakcję ze spełnienia dobrego uczynku” – dzieliła się wrażeniami inicjatorka akcji Karina Olejnikowa. Jeden dawca może uratować życie trzem osobom, więc wszystkim uczestnikom potrójnie serdecznie dziękujemy za ten dar serca!

A kolejna akcja już w marcu przyszłego roku…

Zdjęcia: Justė Luščinskytė, Robert Bumbul

Anna Pawiłowicz-Janczys

starszy nauczyciel biologii, pedagog metodyk do spraw dzieci troski specjalnej