Archiwum miesiąca: marzec 2016

Hej, na bazar, na Kaziuka, serce bije się Wilniuka

„Hej, na bazar, na Kaziuka, serce bije się Wilniuka” – tak uczniowie klas początkowych zapraszali społeczność Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na tradycyjny Kiermasz Kaziukowy. Wszystkich zebranych powitał dyrektor gimnazjum Zbigniew Maciejewski, który podkreślił, jak ważne jest dla każdego człowieka wiedzieć tradycje, obyczaje swego narodu, poznawać historię powstawania różnych świąt, w tym też i jarmarku kaziukowego.  Tradycja kiermaszu sięga czterech stuleci i jest pewnym nawiązaniem do przeszłości Litwy. Kaziuki Wileńskie są wizytówką sztuki ludowej kraju nad Wilią, a nazwa wywodzi się od imienia patrona Litwy — św. Kazimierza, kanonizowanego na świętego w 1602 roku.

DSC_0113 (Copy)

Uczniowie klas początkowych przygotowali koncert, podczas którego zaprezentowali tańce ludowe i współczesne, deklamowali wesołe wiersze, opowiedzieli o historii powstania Kaziuków Wileńskich. Po zakończeniu części artystycznej dzieci zaprosiły wszystkich do odwiedzenia swoich straganów. Stoiska były bogate w przeróżne smakołyki, można tu było nabyć  pierniki, pączki, lizaki, faworki, ciastka, pierożki. Nie brakowało też własnoręcznie wykonanych drobnych upominków. Każdy towar znalazł swego nabywcę. Zadowoleni byli zarówno sprzedający, jak i kupujący.           Poprzez organizowanie takich imprez uczniowie zachowują pamięć o wileńskich tradycjach, wspomnienia o historii kraju rodzinnego, uczą się przedsiębiorczości, rozwijają swoje umiejętności twórcze.

Kiermasz Kaziukowy wprowadził wszystkich w radosny, wiosenny, świąteczny nastrój.

Danuta Podlipska, starszy nauczyciel klas początkowych.