MEW@ od Europy po Azję

30 października 2021 r. rozpoczęła się druga edycja spotkań międzynarodowego projektu MEW@ – „Młodzieżowa. Edukacyjna. Wirtualna @lternatywa”, który koordynuje Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rej. wileńskim (inicjatorem projektu jest Krystyna Masalska, koordynatorkami Anna Mackiel i Anna Krasowska) pod patronatem Polskiej Szkoły Wirtualnej na Litwie (administrator Anna Pawiłowicz-Janczys).

Niezmiernie cieszymy się z tego powodu, że nasz projekt zwiększył się ilościowo nowymi uczestnikami, powiększyła się też geografia naszych spotkań. Kolejne nowe wyzwanie – uzgodnienie czasu wirtualnych spotkań, który odpowiadałby dla wszystkich, ponieważ jedyna rzecz, która nas dzieli to różny czas.
Na pierwszym spotkaniu byli obecni koordynatorzy grup młodzieżowych ze szkół, które już brali udział w projekcie: Stefan Wieczorek ze Szkoły Podstawowej im. A. Wodziczki z Rogalinka (Polska), Ilona Masiewicz z Gimnazjum im. Tadeusza Konwickiego z rej. wileńskiego, szkoły z Chicago i Nottinham dołączą już na drugim spotkaniu w listopadzie.
Z wielką przyjemnością przedstawiamy nowych uczestników projektu:
– Polska Klasa w Taszkiencie (Uzbekistan) – koordynatorzy Elena Kondratenko i Olga Svirjak.
– Towarzystwo Kultury Polskiej ,,Królowa Jadwiga” w Kaliningradzie (Rosja) – koordynator prezes towarzystwa Julia Lysakowska.
– Zespół Szkół Specjalnych w Chowanówku (Polska) – dyrektor Ewa Szczecińska.
Tematem spotkania zapoznawczego było przedstawienie miejscowości i placówki oświatowej uczestników projektu. Krystyna Masalska zapoznała uczestników z wynikami pierwszej edycji, a uczennice Gabriela i Justyna zaprezentowały nowym członkom prezentacje i formę spotkań.
W tym roku stawiamy na nowe wyzwania. Mamy w planach nie tylko tradycyjne spotkania na Zoom, ale również przeprowadzenie wspólnych akcji, wykonywanie różnych wspólnych prac. Taka forma była wybrana nie przypadkowo, ponieważ do nas dołączyła Szkoła dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, aby każdy uczestnik projektu czuł się dowartościowany pod każdym względem.
Wielką niespodzianką na pierwszym spotkaniu okazała się wiadomość, iż Olga Svirjak z Uzbekistanu ma korzenie wileńskie. Jej dziadek Borys Żurawski (ojciec Mikołaj, Borys miał jeszcze brata Władka i siostry) pochodził z Nowej Wilejki. W 1914 r. był powołany do wojska, służył na Kaukazie. Został zesłany jeszcze przed rewolucją za czasów Cesarstwa Rosyjskiego, tak popad do Uzbiekistanu. Być może uda się nam coś więcej dowiedzieć o tej rodzinie. Dlatego zwracamy się o pomoc w poszukiwaniu wszelkich informacji, związanych z Borysem Żurawskim z Nowej Wilejki.
Mamy nadzieję, że projekt przyniesie wiele pozytywnych doświadczeń i będzie dalej służyć integracji polskich środowisk szkolnych z różnych stron świata.
Inicjator i koordynator projektu Krystyna Masalska