Archiwum miesiąca: listopad 2020

Z okazji Dnia Tolerancji uczniowie I-IV klas uczestniczyli w spotkaniu z koordynatorką Centrum Pomocy Migrantom i uchodzcom Caritasu Archidiecezji Wileńskiej. Usłyszeliśmy o problemie migracji i integracji uchodźców w naszym państwie. Co więcej poznaliśmy trudności, z którymi się oni spotykają oraz stereotypy, wzmacniające dyskryminację wobec osób odmiennych kulturowo czy rasowo.

Dzisiaj wspominamy urodzonego w Wilnie św. Rafała Kalinowskiego

Rafał Kalinowski, właśc. Józef Kalinowski urodził się 1 września 1835 r. w Wilnie, w szlacheckiej rodzinie herbu Kalinowa.
Jego ojciec był profesorem matematyki na Uniwersytecie Wileńskim. Po ukończeniu z wyróżnieniem Instytutu Szlacheckiego w Wilnie (1843-1850) Józef podjął studia w Instytucie Agronomicznym w Hory-Horkach koło Orszy (dziś Białoruś). Zrezygnował z nich po dwóch latach. W 1855 r. przeniósł się do Mikołajewskiej Szkoły Inżynierii Wojskowej w Petersburgu, gdzie uzyskał tytuł inżyniera. Jednocześnie wstąpił do wojska. Wtedy właśnie przestał przystępować do sakramentów świętych, do kościoła chodził rzadko, przeżywał rozterki wewnętrzne, a także kłopoty związane ze swoją narodowością, służbą w wojsku rosyjskim i zdrowiem. Wciąż jednak stawiał sobie pytanie o sens życia, szukając na nie odpowiedzi w dziełach filozoficznych i teologicznych.

13 listopada uczniowie IIC kl. gimn. wspólnie z nauczycielką uczestniczyli w webinarze ,,Młodzież Litwy”,  organizowany przez Polska360.org podczas którego wymienili się praktykami z dziedziny wolontariatu, opieki i sprzątania polskich grobów. Nasi uczniowie otrzymali podziękowanie za dołączenie do akcji sprzątania grobów na cmentarzu.

10 listopada nasze gimnazjum brało udział w akcji ,, Szkoła do hymnu”. Dziś szkoła utrzymała Podziękowanie i piękne słowa uznania dla uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły.