Šiais mokslo metais kovo 24-30 dienomis jau penktą kartą startavo iniciatyva „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“, skirta sutelkti visuomenę patyčių problemos sprendimui.
Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija kaip ir kasmet vėl aktyviai dalyvavo šioje akcijoje (nuotraukos). Šį kartą nuo kovo mėnesio pradžios visa mokyklos bendruomenė pradėjo kurti „Draugystės knygas“. Mokiniai kartu su mokytojais kūrė piešinius, rašė palinkėjimus ir eilėraščius draugystės tema. Šias knygas jie padovanojo mokyklos bibliotekai, linkėdami, kad kitos kartos galėtų susipažinti su jų mintimis apie draugystę ir patys puoselėtų draugystę bei bandytų kurti panašias knygas. Taip pat gimnazijoje buvo organizuojamos klasės valandėlės patyčių tema, kurioms rekomendacijas rengė mokyklos psichologė Kristina Leščinskaitė kartu su vyresniąja socialine pedagoge Inga Kočiūnaite. Jų metu auklėtojai rodė filmukus su žymių žmonių pasisakymais apie patyčias, taip pat su mokiniais kalbėjo apie smurtą ir patyčias, aiškino jiems, kad tai nėra normalus elgesys, kad visada reikia elgtis pagarbiai ir draugiškai, padėti skriaudžiamam draugui, patyrus smurtą ar patyčias netylėti, neužsisklęsti savyje, o apie tai pasikalbėti su mokytojais, tėvais ar kitais suaugusiais asmenimis.
Trys IC gimnazijos klasės mokinės – Veronika Jasiulevič, Aliona Dzičkovska, Evelina Jakovič kartu su psichologe ir etikos mokytoja Teresa Kozak atliko I-II gimnazijos klasių mokinių apklausą apie patyčias, kurios rezultatai buvo pateikti mokyklos bendruomenei ir pristatyti Vilniaus r. Rudaminos „Ryto“ gimnazijoje per Vilniaus rajono mokinių konferenciją „Patyčios – priežastys, pasekmės ir prevencija“, kurioje mokiniai dalinosi pasiūlymais ir gerąja patirtimi, kaip galima sumažinti patyčias ir kas padeda kurti draugišką atmosferą mokykloje. Remiantis šio tyrimo rezultatais nustatyta, kad dauguma apklaustų gimnazijos mokinių patys stengiasi nesityčioti ir nuolatinių patyčių nepatiria. Mokiniai išsakė turintys neigiamas nuostatas patyčių atžvilgiu, įvardino patyčių metu sukeliamus neigiamus jausmus ir kitas negatyvias pasekmes, taip pat analizavo patyčių priežastis ir svarstė apie galimus sprendimus patyčių mažinimui. Jie siūlė mokiniams, kurie kenčia nuo patyčių arba patys tyčiojasi, nueiti pas psichologą, taip pat saugoti tuos, kurie kenčia nuo patyčių, įspėti besityčiojančius, skatinti jaunimo bendravimą ir diskusijas apie patyčias, motyvuoti mokinius elgtis geriau vienas su kitu. Be to, mokiniai įvardino, kad, jų nuomone, patyčias mažina ir nuoseklus bei draugiškas vaikų ir tėvų bendravimas. Taip pat kalbėjo apie tai, kad svarbu patyčias mažinti pradedant nuo savęs – gerbti kito jausmus, atsiprašyti, elgtis apgalvotai ir draugiškai, būti tolerantiškiems.
Kaip ir praėjusiais metais, pertraukų metu buvo galima išbandyti jėgas žaidžiant įvairius pačių mokinių per technologijų pamokas iš medžio pagamintus stalo žaidimu. Taip pat „Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ metu tęsėme tradiciją susirinkti su mokiniais ir peržiūrėti filmą bei surengti jo aptarimą. Šį kartą pasirinkome filmą „Žvaigždutė žemėje“, kuriame pasakojama apie berniuką, dėl disleksijos patyrusį patyčių ir atstumtą visuomenės. Šis filmas sukėlė daug emocijų žiūrovams, jie aktyviai dalyvavo diskusijoje. Gimnazijoje buvo surengta ir foto akcija „Draugystė geriau nei patyčios“, kurios metu klasės galėjo nusifotografuoti su spalvingu, jų pačių sukurtu plakatu apie draugystę, taip parodyti savo neigiamas nuostatas patyčių atžvilgiu.
„Veiksmo savaitė BE PATYČIŲ“ baigėsi iš balionų gaminant draugiškus šuniukus, kurie buvo įteikti mažiesiems mokiniams, jų tėveliams ir mokytojams kaip draugiškumo simbolis. Dovanojant šuniuką buvo kviečiama dalintis, atsiprašyti, draugauti. Ši akcija sukėlė daug teigiamų emocijų visiems gimnazijos bendruomenės nariams. Veiksmo savaitės be patyčių veikla buvo įamžinta mokinių parengtuose stenduose „Mūsų mokiniai laimingi be patyčių“ ir „Draugystė“. Dėkojame šios akcijos iniciatoriams iš Vaikų linijos, kurie įkvepia mus kovoti su patyčių problema. Taip pat labai ačiū visiems dalyviams ir mūsų mokyklos bendruomenei, kurių dėka mūsų gimnazijoje kuriama draugiška ir darni atmosfera.
Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos
vyresnioji socialinė pedagogė Inga Kočiūnaitė ir psichologė Kristina Leščinskaitė