Wyprawa edukacyjna do Parku Bajek w Wilnie „Czy znamy legendy wileńskie?“

15 stycznia 2019 r., w ramach realizowanego projektu „Legenda miłości Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta w kontekście literatury i historii“ uczniowie 8c klasy wspólnie z nauczycielami Anną Mackiel i Krystyną Masalską odwiedzili Park Bajek w Wilnie w celu zapoznania się z legendami miasta i projekcją świecących się ilustracji. Znajdujący się obok wielopiętrowych domów las spotkał nas czarującą ciszą i spokojem. W parku Bajek wśród zaśnieżonych drzew szukaliśmy schowane kolorowe ilustracje legend wileńskich. Spacerując leśnymi dróżkami znaleźliśmy legendę o założycielu miasta Wilna – o książu Gediminie. Przypomnieliśmy, kiedy było założone miasto Wilno i co symbolizuje żelazny wilk, przeczytaliśmy informację o Lizdejce i patronie Wilna – św. Kazimierzu, dowiedzieliśmy się ciekawostek o litewskich masonach. Pamiętaliśmy o naszym celu wycieczki – odnaleźć legendy, opowiadające o historii miłości Barbary Radziwiłłówny i Zygmunta Augusta. W parku znaleźliśmy dwie takie legendy. Uczniów wyjątkowo zaciekawiła historia o magu Janie Twardowskim – jedna z mistycznych postaci XVI w. żyjąca w Wilnie. Według legendy, władca będący w żałobie wywołał duszę Barbary Radziwiłłówny, która okazała się w lustrze. Po odnalezieniu legend, przepełnieni niesamowitymi emocjami, wróciliśmy do domu. Następnie czeka nas następny etap projektu, który jeszcze bardziej zapozna nas z tymi postaciami historycznymi oraz wyjaśnimy jak w Wilnie jest uwieczniona ich historia miłości.

Anna Mackiel ir Krystyna Masalska