Stuletni jubileusz Polski

2018 rok obfituje w dwie bardzo ważne dla nas, Polaków mieszkających na Litwie, daty. W lutym uczciliśmy setną rocznicę niepodległści Litwy, a 16 listopada społeczność Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu zebrała się w auli szkoły, aby wspólnie z milionami Polaków w Macierzy i za jej granicami cieszyć się niepodległością Polski. 11 listopada wolna Polska obchodziła stuletni jubileusz.

Przyszłość Polski i Litwy uwarunkowuje wspólna przeszłość. Czasami nie uświadamiamy nawet sobie, jak wiele nas łączy. Ilustrację tych więzi zaprezentował film ,,Za naszą i waszą wolność”, nakręcony przez uczniów pod kierownictwem nauczycielki historii Christiny Masalskiej. Krótką historię Polski przedstawili uczniowie 2c i 4c klasy.

Uczniowie zastanawiali się, co dzisiaj mogliby dać Polsce – ojczyźnie swych przodków. Zapewniając o zachowaniu języka i tradycji, przedstawili swoje piosenki i recytacje. Cieszy, że w koncercie wzięli udział uczniowie prawie wszystkich klas pionu polskiego.

Wspólne śpiewanie ,,Roty” stało się wzruszającym zakończeniem imprezy.

Impreza zamknęła Tydzień Języka Polskiego w gimnazjum.

Beata Polakowska nauczyciel metodyk języka polskiego, starszy nauczyciel historii