Dnia 22 stycznia Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego w Niemieżu odwiedzili babcie i dziadkowie. Z okazji Dnia Babci i Dziadka uczniowie klas początkowych i grupy przygotowawczej zaprezentowali przedstawienie „Międzygalaktyczna kolęda dla Babci i Dziadka”, recytowali wiersze, składali życzenia. Gości przywitał dyrektor naszego gimnazjum p. Zbigniew Maciejewski, który w swojej mowie zaznaczył, że mieć wnuków, to wielkie szczęście.

W trakcie obejrzenia świątecznego programu widzowie przyjrzeli się dziadkom Jezusa, rzeźby których stoją po obu stronach ołtarza między kolumnami w kaplicy Ostrobramskiej. Udział w przedstawieniu wzięła też babcia jednego z uczniów klasy drugiej p. Zofia i pięknie zaśpiewała dla nas kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Wspólne kolędowanie dziadków i wnucząt stało się wspaniałą okazją do ponownego pogrążenia się w atmosferę niedawno minionych Świąt Bożego Narodzenia. Poprzez wiersz i piosenkę wnuczęta mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoją wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie, podziękować za podtrzymywanie tradycji rodzinnych. Dziadkowie natomiast ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich pociech, nagradzając ich gromkimi brawami.

W drugiej części programu widzowie mieli okazję przypomnieć dzieje historyczne zesłańców na Syberię. Aktorzy teatru szkolnego „Wędrówka“ pokazali wstrząsające przedstawienie p.t.: “Wigilia na Syberii”. Jego scenariusz jest stworzony na podstawie autentycznych listów sybiriaków, które reżyser Bożena Bieleninik znalazła w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, w polskich i litewskich książkach o zesłańcach, a także w innych źródłach. Na zakończenie spotkania wszyscy Dziadkowie otrzymali na jego pamiątkę chlebek, jako symbol dobrobytu każdej Rodziny.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Danuta Podlipska
Janina Bacewicz