Pobyt Conradinowców z Gdańska w Niemieżu

Wieloletnia współpraca i przyjaźń pomiędzy Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu na Litwie a Conradinum w Gdańsku, w Polsce rozpoczęła się w 90-ych latach, dzięki nauczycielkom fizyki Hannie Dzengo ze szkoły w Niemieżu i Zofii Kuropatwińskiej z Conradinum.

Mile i z sentymentem wspominamy nasz pobyt w Gdańsku w dniach 22-26 października 2018 r. z gościną w Conradinum (Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące) w ramach projektu „Bohaterowie Niepodległej… trudna droga do niepodległości” (SWP „Razem dla Edukacji”). Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy się spotkać po tak wielu latach i powspominać pierwsze kroki współpracy oraz snuć plany na przyszłość. Młodzież z Niemieża w ramach realizowanego projektu nie tylko się zapoznała z młodzieżą z Conradinum, ale również poznała wiele ciekawych miejsc, związanych z bohaterami Niepodległej Polski.

W pierwszej części projektu w ramach pobytu wileńskiej młodzieży w Polsce zorganizowano m. in. wycieczki, warsztaty (np. „Budujemy miasto” w Muzeum Miasta Gdyni), grę miejską, zajęcia kulturalne, w trakcie których młodzież doskonaliła umiejętności językowe, poznawała kulturę oraz historię swych przodków. Podczas wizyty w Conradinum, młodzież z Niemieża poznała ponad 200 –letnią historię szkoły w kontekście historii lokalnej. Odbył się również quiz niepodległościowy, poprzedzony zwiedzaniem wystawy „Bohaterowie Niepodległej…”.

Młodzież pogłębiła wiedzę na temat wątków historycznych oraz o tym, jak trudna była droga do Niepodległej Polski podczas lekcji muzealnych oraz doskonaliła umiejętności językowe podczas zajęć. Efektem tych zajęć było przygotowanie fotoksiążki obrazującej najciekawsze momenty wizyty. Wymiana wzbogaciła wiedzę młodzieży na temat historii, patriotyzmu, tradycji, kultury oraz uzmysłowiła trudną drogę dochodzenia Polski do niepodległości.

Na początku czerwca, w dniach 3-7 czerwca 2019 r., w ramach projektu „Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości” (SWP „Razem dla Edukacji”) przywitaliśmy młodzież wraz z opiekunami z Gdańska. W drugiej edycji realizowanego programu „Razem dla Edukacji” młodzież z Conradinum zapoznała się z sylwetkami znanych Polaków oraz miejscami związanymi z ich życiem i działalnością w Wilnie (Adam Mickiewicz, Joachim Lelewel, Władysław Syrokomla, Czesław Miłosz, św. Jan Paweł II i in.), nawiązując do priorytetów wspólnie realizowanego projektu wiele uwagi poświęciliśmy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, którego serce jest pochowane na wileńskim cmentarzu Rossa.

Podczas pobytu w Gimnazjum w Niemieżu Conradinowcom był zaprezentowany spektakl w reżyserii Bożeny Bieleninik „Marcin Kozera”, który to na XXIII Festiwalu Teatrów Szkolnych w Wilnie otrzymał wyróżnienie oraz odbyła się krótka lekcja języka litewskiego, dzięki której goście nauczyli się kilku podstawowych pojęć i zwrotów w języku litewskim. W ramach projektu zostały zorganizowane wycieczki do Trok i Druskiennik oraz wiele zajęć integracyjno-edukacyjnych w muzeach Wilna, Trok i Druskiennik. Młodzież miała okazję zapoznać się z wielokulturowym i wielonarodowym Niemieżem i jego historią podczas prezentacji oraz wycieczki. Udało się też wspólnie z młodzieżą rozegrać kilka meczów przyjaźni w piłce nożnej oraz siatkówce. Wymiana pozwoliła młodzieży wzbogacić wiedzę na temat wielokulturowości, historii, patriotyzmu, tradycji oraz uświadomiła sobie, jak wiele łączy ówczesną młodzież na Litwie i w Polsce.

Mamy nadzieję na dalszą kontynuację naszej przyjaźni oraz wymianę młodzieży w ramach realizowanych edukacyjnych programów i projektów.

O projekcie „Razem dla Edukacji”

Projekt „Razem dla Edukacji” to inicjatywa współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu na lata 2017-2018 oraz 2018-2019 „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”. Projekt z ramienia Krajowego Zarządu SWP koordynuje Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przy wsparciu Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Projekt szkoły Conradinum i Gimnazjum z Niemieża jest finansowany ze środków Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oddział w Sopocie.

Anna Pawiłowicz-Janczys,

nauczycielka z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu