Tak twórczo Dnia Rodziny w Niemieżu jeszcze nie świętowano!

15 maja w Gimnazjum im. św. R.Kalinowskiego w Niemieżu odbył się ,,Jarmark rzemiosł”. W tym dniu nauczyciele Svetlana Voytkevich, Anna Krasowska, Vytautas Arłauskas, Ałła Bielewicz, Mirosław Briżis otworzyli szeroko drzwi swoich pracowni twórczych, aby mieszkańcy Niemieża mogli ciekawie i treściwie spędzić czas w gronie rodziny, formując i rozwijając przy tym pozytywne relacje międzyludzkie.

W pracowni stolarskiej członkowie społeczności niemieskiej zapoznali się z procesem tworzenia upominków z drewna. Wszyscy zainteresowani wysłuchali wykładu o rodzajach drewna, różnych technikach jego obróbki. Wiedzę teoretyczną sprawdzono na praktyce, nadając drewnu kształt świeczników, tac i piórników.

Pracownia ceramiki zapraszała ,,Dzielić się. Stworzyć. Cieszyć się.” Kierownik pracowni zapoznał z techniką lepienia z gliny. Jakże cieszyli się ci, którym udało się własnymi rękami z bezkształtnej gliny uformować prawdziwe cacko!

Najważniejszym jednak elementem każdego święta jest estetycznie udekorowany stół.  W pracowni pani   Anny Krasowskiej uczestnicy ,,Jarmarku rzemiosł”, wesoło spędzając czas, wykonali prezent – dekorację na swój własny stół.

Ci, którzy chcieli odpocząć od rutyny , mile spędzić czas w przyjaznym otoczeniu przy filiżance kawy czy herbaty, wstąpili do pracowni malowania na jedwabiu. Efektem tego były własnoręcznie wykonane widokówki dla najbliższych.

Uczniowie IIA, IIB, IIC klasy gimnazjalnej zaprezentowali wynik integrowanego projektu  z biologii i technologii. Stworzyli oni przenośną ,,Ścieżkę zmysłów”, która składa się z ponad 20 różnych powierzchni. Na podeszwach stóp człowieka zlokalizowane są receptory, czyli nerwy czuciowe.  Wiele chorób można naprawić poprzez ucisk takich receptorów. Pomaga to przywrócić organizmowi równowagę. „Ścieżka zmysłów” jest również sposobem na przypomnieinie człowiekowi o sile jego zmysłów, które pozwalają odczuć przyrodę także w bezpośrednim kontakcie. Śceżka stała się prawdziwym wyzwaniem dla dorosłych i dzieci.

,,Jarmark rzemiosł” pozostawił po sobie miłe wspomnienia, które zachęcą do udziału w podobnej imprezie i w następnym roku.

Nauczycielka plastyki i technologii Svetlana Voytkevich

Tłumaczyła Beata Polakowska