26 października uczniowie naszego gimnazjum spędzili jeszcze jedną wycieczkę po Wilnie. Teraz my byliśmy w kościele św. Krzyża (Bonifratrów). Przyjęła nas tam siostra zakonnica mieszkająca tam na miejscu. Ona opowiedziała nam o historii kościoła, o życiu żyjących tam zakonnic i ich działalności. Zwiedziliśmy kościół, aulę, byliśmy w XVI wiecznej kaplicy. A najgłówniej nam było pozwolono zejść do podziemia, gdzie znajduje się studnia św. wody. Według historii źródło pojawiło się jeszcze za czasów księcia Olgierda, w tym miejscu gdzie byli zamęczeni 7 franciszkanów zakonników. Uczniom było pozwolono podzielić się tą św. wodą. Po tym nasza wycieczka przeniosła się do pałacu Chodkiewiczów w Wileńskiej galerii obrazów. Tam mieliśmy edukacyjne zajęcia „Mówiące obrazy”. Pod czas zajęcia zapoznaliśmy z twórczością F. Smuglewicza i mieliśmy możliwość za pomocą teatralnych rekwizytów, ubrań, pięknych koron, otworzyć sceny namalowanych obrazów.

Krystyna Masalska