Mėnesio archyvas: lapkričio 2016

Lapkričio 25 d. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos IA, IB bei IIC klasių mokiniai svečiavosi Lietuvos edukologijos universitete Technologijų ir technologinio ugdymo katedroje. Su savo mokytojais ir karjeros centro vadove jie dalyvavo technologijų idėjų mugės ir visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Žaliojo Vilniaus vaikai“ renginiuose.

            Plenariniame posėdyje Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento Aplinkos apsaugos poskyrio vyriausioji specialistė Ona Motiejūnienė papasakojo apie žaliosios edukacinės erdvės kūrimą mokyklos aplinkoje, oAlfas Ivanauskas, UAB „Virtuvės mitų griovėjai“ vadovas, atskleidė receptą, kaip ugdyti kūrybiškumą. Mokiniai turėjo galimybę paklausyti įdomių pranešimų aplinkosaugos tema, pamatyti, kaip kūrybiškai galima panaudoti antrines žaliavas.     Technologijų mugės dalyviai išnaudojojiems suteiktą galimybęir sudalyvavo net 20 įvairių dirbtuvių. Pynė, nėrė, rišo juostas iš antrinių žaliavų, gamino dekoratyvines gėles iš maišų audinio, sužinojo, kaip sukurti Advento vainiką. Mokiniams patiko dekoracijų gaminimo idėjos. Jie išmoko panaudoti gėrimų skardines, tūteles iš kartono, stiklinius ir metalinius indelius. Naudinga buvo informacija, kaip kurti skiautinius be siuvimo mašinos. Daugiausia mokinių sudomino „daržovių miražai“ ir Kalėdinių meduolių kepimas bei puošimas.

            Šaunieji mūsų mokiniai dalyvavo net keliuose konkursuose:„Naujas daikto gyvenimas“, „Bendrojo ugdymo mokyklos technologijų dalyko simbolio-logotipo kūrimas kompiuterinėmis programomis“ ir „Aš tikrai myliu Vilnių“. Gimnazistai džiaugėsi gavę progą parodyti savo galimybes ir pamatyti puikius kitų Lietuvos mokinių darbus

technologijų mokytoja Svetlana Voytkevich

Kurybinės dirbtuvės „Teksto, paveikslėlių perkėlimas ant įvairių paviršių”

s_v

Kurybinės dirbtuvės „Teksto, paveikslėlių perkėlimas ant įvairių paviršių”. Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos technologijų mokytoja Svetlana Voytkevich ir IIA gimnazijos klasės mokiniai Erika Jakovlevaitė, Daniel Taraškevič, Jurgita Juchevič

Jurgita

Buvome Lietuvos edukologijos universitete, kuriame vedėme paskaitą ir pristatėme techniką, kaip tekstą ar paveikslėlius perkelti ant įvairių paviršių. Mokykloje per technologijų pamokas, pasilikę po pamokų, mes padarėme daug ruošinių, pavyzdžių ir įvairių medžio detalių, kad turėtume visokiausių priemonių ir per mūsų vedamas pamokėles dalyviai patys galėtų išbandyti šią techniką.Man patiko mokyti kitus kažko naujo ir įdomaus. Be to, mums tai irgi buvo nauja patirtis-su smalsumu pasižiūrėjau, kokius projektus pristato kiti mokiniai,susirinkęiš įvairių Lietuvos miestų. Labai norėjosiapeiti kuo daugiau ir išbandyti viską, bet, gaila,neužteko laiko.Jei pasitaikytų tokia galimybė ateityje,  su mielai norėčiau dar kartąsudalyvauti tokiame renginyje.

Danielius

Per LEU idėjų mugęašpamačiau ir sužinojau daug  gero beiįdomaus. Pavyzdžiui,kaip galima pasigaminti iš augalų rašalą, skiautinius be siuvamosios mašinos, daržoviųmiražą ir daugybę kitų dalykų. Tikrai buvo naudinga jojesudalyvauti. Didžiulės patirties įgijomeir patys pristatinėdami savo idėją, mokydami kitus. Tai buvo turbūt įdomiausia. Malonu, kad žmonės nuoširdžiai domėjosi, kaip perkelti tekstą ar paveikslėlius ant skirtingų paviršių. Apibendrindamas  galiu pasakyti, jog diena, praleista LEU idėjų mugėje, buvo tikrai naudinga, linksma, ir įdomi.

Erika

Lapkričio 25 d. dalyvavome LEU technologijų idėjų mugėje. Į ją vykome ne tik mes- Erika, Jurgita ir Danielius iš IIA klasės, bet važiavo ir mūsų mokyklos devintokai. Tačiau jie šiame renginyje tik sėmėsi idėjų, buvo stebėtojai, o mes mokėme kitus- rodėme,  kaip perkelti tekstą ar paveikslėlius ant įvairių paviršių. Musšios technikos išmokė technologijų mokytoja Svetlana Voytkevich.

Tai buvo nauja, įdomi bei linksma patirtis mums – juk ne kiekvieną dieną pasitaiko galimybė pabūti mokytoju ir ko nors išmokyti kitus. Buvo keista, kai kuriemokymo dalyviai pavadindavo mus mokytojais. Be to,  mes ne tik vedėme mokymus, bet ir turėjome galimybę pamatyti, ką paruošė kiti mokiniai,į šią mugę atvykę ne tik iš Vilniaus, bet ir iš kitų Lietuvos miestų. Mes sutikome ir pabendravome su daug nepažįstamų žmonių bei tiesiog smagiai praleidome laiką.

Daugiau informacijos apie technologijų idėjų mugė 2016:

https://www.facebook.com/techpeda/photos/a.1233720370018372.1073741999.281952028528549/1238921206164955/?type=3&theater

Gailestingumo darbų akcija

img_0555-copy

Vilniaus arkivyskupijos katechetikos centras pakvietė mokinius spalio – lapkričio mėnesiais dalyvauti Gailestingumo darbų akcijoje. Šioje akcijoje dalyvavo ir Šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos 7-ų klasių mokiniai, vadovaujami tikybos mokytojos Rasos Arslan.

Savo nuveiktus darbus mokinių komandos pristatė 2016 m. lapkričio 17 d. Aušros Vartų Dievo Gailestingumo Motinos Švč. Mergelės Marijos atlaiduose. Moksleiviams buvo organizuotos veiklos pagal amžiaus grupes. 7-8 klasių mokiniams Vilniaus senamiestyje vyko orientacinis žaidimas „Tikėjimo lobio ieškojimas pakeliui į Marijos mokyklą”.

Šv. Teresės ir Aušros Vartų klebonas mons. K. Latoža pasirūpino vaišėmis dalyviams. Po vaišių visi rinkosi į šv. Mišias, kuriose meldėsi už draugus, mokytojus bei katechetus.

Rasa Arslan

Pamoka mokyklos bibliotekoje

1

Lapkričio 16 d. į gimnazijos biblioteką sugužėjo visi 5c klasės mokiniai. Čia vyko netradicinė lenkų kalbos pamoka, kurios tikslas buvo supažindinti mokinius su naujomis knygomis vaikams ir jaunimui, paskatinti vaikus skaityti.

Bibliotekos vedėja Svetlana Gleb kalbėjo apie knygų svarbą paauglių gyvenime, o mokiniai turėjo galimybę patikrinti savo skaitymo įgūdžius. Po pamokos biblioteką vaikai paliko nešini naujausiomis knygomis.

Malonaus skaitymo!

Lenkų kalbos mokytojaBeata Polakovska

Ekskursija po žaviąsias Europos sostines

11-copy

Lapkričio 1-6 dienomis gausus būrys Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos mokinių, jų tėvelių  bei mokytojų leidosi į pažintinę-edukacinę ekskursiją į Prahą-Brno-Vieną-Budapeštą.

Pirmiausia apsilankėme Prahoje-nepaprasto likimo mieste, nuo 10 a. išsaugojusiame sostinės statusą ir nepamirštamą, žavingą viduramžių miesto veidą. Pažintį su šiuo miestu pradėjome vakare. Eidami Karolio tiltu, nutiestu per Vltavos upę, daugelis sustojome ir sugalvojome norą prie vieno iš šventųjų miesto globėjų- Jono Nepomuko, tikėdamiesi, kad sugalvotas noras būtinai išsipildys. Vingiuodami siauromis ir paslaptingomis gatvelėmis, pasiekėme Prahos istorinį centrą – senamiesčio aikštę. Didžiausia aikštės įžymybė – ant senosios rotušės pastato dar 14 a. įkurdintas astronominis laikrodis. Dėmesį prikaustančiu varpų gaudesiu ir 12 apaštalų pasirodymu jis ištisus šimtmečius kas valandą primena miestiečiams ir miesto svečiams apie negailestingą laiko tėkmę. Be to, pasigrožėjome garsiosiomis Šv. Mikalojaus ir Švč. Mergelės Marijos bažnyčiomis bei Parako vartais. Vakarinė Praha visiems paliko tikrai didžiulį įspūdį.

Kitą dieną mūsų laukė pasivaikščiojimas po ant kalno įsikūrusį Prahos Hradą. Tai pilių, rūmų ir bažnyčių kompleksas, visus sužavėjęs savo grožiu ir didybe. Prie pagrindinių pilies vartų stebėjome įspūdingą pilies sargybos pasikeitimą. Pilies teritorijoje aplankėme Karalių rūmus, garsiausią gotikinį paminklą – Šv. Vito katedrą, kurioje vykdavo valdovų karūnavimas, ir elegantiškąją Šv. Jurgio baziliką – dar vieną romaninės architektūros šedevrą, Auksinę gatvelę. Nuo pilies apžvalgos aikštelių grožėdamiesi atsivėrusia nuostabia rudenėjančio miesto panorama, tikrai ne vienas pagalvojome: „Koks vis dėlto kerintis tas „Auksinis Prahos ruduo“…

Kadangi nakvynės įsikūrėme Pietų Moravijos sostinėje Brno, turėjome puikią progą apžiūrėti ir šį miestą. Jau vėlų vakarą išėjome paklaidžioti jaukiomis Brno senamiesčio gatvelėmis, aplankyti  garsiosios buvusio turgaus aikštės su Parnaso fontanu bei šturmavome dvi kalvas: ant vienos jų grožėjomės  Šv. Petro ir Povilo katedra, ant kitos – Špilberko tvirtove. Kelių valandų ekskursija prieš miegą buvo pats tas, kad vėliau mus aplankytų gražūs sapnai ir ramus miegas.

Mažos vingiuojančios senamiesčio gatvelės, kvepiančios šviežiais štrudeliais, tikrai puikaus skonio kava bei garsiosiomis aromatingomis Vienos dešrelėmis su raugintais agurkėliais ir aitriais pipiriukais, žvilgsnis į lėtai tekantį Dunojų ir dailius klasikinio stiliaus pastatus, gaivūs muzikos garsai, elegantiška ramybė… Visa tai ir dar daugiau radome Austrijos sostinėje Vienoje. Nors šiame mieste mes praleidome tik gerą pusdienį, sugebėjome pajusti aristokratiškąją miesto dvasią. Ryškiausią pėdsaką mieste, be abejo, paliko Habsburgų dinastija, valdžiusi miestą kelis šimtmečius iki pat Pirmojo pasaulinio karo pabaigos. Apsilankę Habsburgų rūmuose sužinojome didingą šios dinastijos istoriją, pasigrožėjome įvairiais  brangiųjų metalų, keramikos dirbiniais, asmeniniais karališkosios giminės atstovų daiktais. Vaikščiodami po senamiestį, apsilankėme Šv. Stepono katedroje, pamatėme garsiąją Vienos operą, Parlamento pastatą su priešais įsitaisiusiu teisingumo deivės Atėnės fontanu. Įsiamžinome ir prie garsiausių klasikinės muzikos kūrėjų- Wolfgango Amadeus Mozarto bei Johanno Strausso- paminklų.Apsilankę šiame mieste supratome, kodėl imperatoriškoji Viena dažnai vadinama Europos kultūros brangakmeniu.

Dar tos pačios dienos vakare mes jau aikčiojome nuo vakarinio Budapešto grožio. Sulaukę vėlaus vakaro leidomės į ekskursiją Dunojumi. Naktinės šviesos, spalvoti lazeriai nudažė Dunojaus pakrantes, gatves, pastatus, tiltus. Buvo taip įspūdinga, kad net kvapą gniaužė – net nespėjome dairytis. Atsivėrė įvairiomis spalvomis apšviesti gražuoliai tiltai ir bažnyčios, efektingai atrodė parlamentas viename, karaliaus rūmai – kitame krante. Šie architektūros paminklai įrašyti į UNESCO paveldo sąrašą. Nakties šviesose pasakiškai atrodė net ir didžiuliai viešbučių pastatai bei kavinių terasos. Įspūdingai vakare švytėjo ir Taikos monumentas ant Gelerto kalno. Šiek tiek žemiau matėme taip pat puikiai apšviestą kryžių. Daugeliui vakarinis pasiplaukiojimas Dunojumi paliko pačius didžiausius ir neišdildomus įspūdžius.

Rytinę ekskursiją po Budą ir Peštą pradėjome nuo Didvyrių aikštės, kurios centre iškilęs paminklas Vengrijos didvyriams, paaukojusiems savo gyvybes dėl šalies nepriklausomybės. 19 a. pastatytu tiltu perėję į ant kalvos įsikūrusią Budą, pasivaikščiojome po 14 a. pastatytų  Karalių rūmų teritoriją, jau iš arti pasigrožėjome pilies ansambliu, Karalių rūmais, Šv. Motiejaus bažnyčia, kurioje vykdavo Vengrijos karalių karūnavimo ceremonijos, bei iš gausybės apžvalgos aikštelių atsiveriančiais pačiais žavingiausiais ir romantiškiausiais Budapešto vaizdais. Grįžę į Peštą apsilankėme Šv. Stepono katedroje – vienoje didžiausių ir įspūdingiausių Vengrijos bažnyčių. Norintys turėjo galimybę pakilti į vieną iš katedros bokštų ir dar kartą pasidžiaugti užburiančia miesto panorama. Nuilsę po tikrai ilgos ekskursinės programos buvome nusipelnę poilsio, tad visi norintys galėjo atsipalaiduoti Sečeny terminių baseinų komplekse, o kiti rinkosi apsilankymą Budapešto zoologijos sode.

Abipus Dunojaus išsidėstęs Budapeštas tikrai nepaliko abejingų, o šios kelių dienų atostogos suteikė neišdildomų įspūdžių visam gyvenimui.

 Lietuvių kalbos mokytoja Asta Diržiuvienė

Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos mokiniai, projekto „Gyvenu laisvai!” dalyviai lapkričio 14 d. kartu su mokytoja Ana Pavilovič-Jančis dalyvavo „Euroscola” konkurse, kuriame laimėjo kelionę į Briuselį. Sveikiname ir linkime gerų įspūdžių!
Nuotraukų autorė: Ana Pavilovič-Jančis
sam_1221-copy

„Geriausia mokykla – geriausias mokytojas“

2016-11-08-najlepsza-szkola-nauczyciel-fot-m-paluszkiewicz7172Lapkričio 8 dieną Lenkų kultūros namuose vyko konkurso „Geriausia mokykla – geriausias mokytojas“ iškilmės, kuriose apdovanotos geriausios Lietuvos lenkiškos mokyklos ir jose sukauptas žinias ir patirtį perduodantys mokytojai.

Vilniaus rajono mokyklų kategorijoje geriausios mokyklos vardą pelnė Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazija (direktorius Zbigniev Maciejevski).

Lietuvos lenkų mokyklų mokytojų draugija „Macierz szkolna“ pagyrimo raštais taip pat apdovanojo mūsų gimnazijos mokytojus: Beatą Polakovską, Teresą Kozak, Aną Mackel ir Aną Pavilovič-Jančis.

Daugiau skaitykite http://www.vrsa.lt/index.php?4127156537

Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko jaunimas apdovanotas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose

dsc09618_Vakar, 2016 m. lapkričio 8 d., įvyko projekto „Gyvenu laisvai!“ I-ojo ir II-ojo etapo baigiamieji renginiai. Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos jaunimo komandai, kurios koordinatorėmis yra direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jadvyga Pumpalavičienė ir specialioji pedagogė Ana Pavilovič-Jančis, buvo įteiktas apdovanojimas už Vilnijos jaunimo tapatybių kūrybines paieškas už sukurtą filmą „Skirtingi ir tuo ypatingi“. Pasveikinti į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus Nemėžio jaunimą atvyko Vilniaus r. savivaldybės vicemeras Robert Komorovski, Vilniaus r. švietimo skyriaus vedėjos pavaduotoja Sofija Ryžova, Nemėžio totorių bendruomenės pirmininkas Tair Kuznecov, gimnazijos mokytojai bei jaunimo draugai.

Pirmoji renginio dalis prasidėjo Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, kur penkios projekto komandos pristatė kartu su menininkais sukurtus darbus.

Įgyvendinant šį projektą, Rytų Lietuvoje – Vilniaus rajono, Šalčininkų, Trakų, Švenčionių ir Visagino savivaldybėse – buvo įkurtos kūrybinės dirbtuvės, suburtos 5 jaunimo komandos. Kiekviena jų buvo pasirinkusi po temą, susijusią su savo krašto išskirtinumu, istorija bei kultūra, ir meninę priemonę jai atskleisti. Jaunimas menines priemones (filmus, spektaklį ir bukletą) kūrė kartu su pripažintais menininkais. Kūrybinėse dirbtuvėse taip pat buvo organizuojamos diskusijos su žinomais istorikais, žurnalistais, politologais, menininkais apie tai, kas yra tautinė tapatybė ir kaip ją išsaugoti, kokios daugiautautės valstybės stiprybės, kas istoriškai jungia skirtingas tautas, ir panašiomis temomis.

I-ojo etapo metu pirmą kartą buvo pristatyti daugiau kaip metus kurti šie jaunimo darbai:
Vilniaus rajono Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos jaunimo komandos „Vilnija“ kartu su režisieriumi Jonu Ohmanu ir scenariste Tekle Kavtaradze sukurtas filmas „Skirtingi ir tuo ypatingi“;

Trakų rajono komandos „Trakas“ kartu su Lietuvos archeologijos draugijos tarybos pirmininku Vykintas Vaitkevičiumi, istoriku Virginijumi Savukynu, fotomenininku Algimantu Aleksandravičiumi ir kitais ekspertais sudaryti 4 turistiniai istoriniai-mitologiniai maršrutai po Trakų apylinkes;
Šalčininkų rajono komandos „Šalčios šaltinis“ kartu su režisieriais Vytautu V. Landsbergiu ir Ramune Rakauskaite sukurtas filmas „Paulavos Respublika“;

Visagino komandos „Gervuogė“ kartu su režisieriumi Audriumi Lelkaičiu sukurtas filmas „Visagino taikos batalionas“;

Švenčionių rajono komandos „Aitvarai“ kartu su režisieriumi Pauliumi Ignatavičiumi ir dramaturgu Mindaugu Nastaravičiumi pastatytas spektaklis „Nerūkas“.

Darbus vertino ekspertų komisija, kurią sudarė Lietuvos meno kūrėjų asociacijos prezidentas Kornelijus Platelis (pirmininkas), istorikas prof. Alfredas Bumblauskas, kino režisierius ir prodiuseris Arūnas Matelis, kino ir teatro kritikas Andrius Jevsejevas.

II-asis baigiamojo renginio etapas, apdovanojimų ceremonija vyko Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, į kurią atvyko aukštųjų institucijų vadovai, projekto idėjos kūrėjai, organizatoriai, rėmėjai. Į renginį taip pat atvyko LR prezidentės Dalios Grybauskaitės deleguota patarėja, kuri perskaitė prezidentės sveikinimo žodį projekto „Gyvenu laisvai!“ dalyviams ir organizatoriams. Apdovanojimų ceremoniją filmavo LRT televizijos komanda, tad jau greitai pasirodys sukurta laida apie jaunimo įneštą svarų indėlį į pilietiškumo ugdymą.

Projektą inicijavo ir įgyvendino viešoji įstaiga „Pilietiškumo, demokratijos ir teisės programų centras“, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Alumni draugija, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas. Įgyvendinant projektą, taip pat buvo bendradarbiaujama su Lenkų diskusijų klubu.

Ana Pavilovič-Jančis

Vilniaus r. Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko

specialioji pedagogė metodininkė